• tdpb

ÖZBEKİSTAN, RESMEN TÜRK KONSEYİ'NE KATILMA KARARI ALDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özbekistan’ın resmi olarak Türk Konseyi’ne katılma kararı aldığını bildirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu bugün düzenlediği basın toplantısında Özbekistan müjdesini verdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konu ile iligli şu açıklamaları yaptı:

” Türk Dünyası için kurduğumuz Türk Konseyi giderek büyüyor. 16 Ekim’de Bakü’de inşallah bu seneki zirvemizi gerçekleştireceğiz. Güzel bir haberim var, Özbekistan da resmen Türk Konseyi’ne katılma kararı aldı. Özbekistan, Türk Konseyi’nin İstanbul’daki sekreteryasına başvurusunu resmen iletti. Biz de derhal katılım için belgeleri derhal Özbekistan’a gönderdik.”

“TÜRKMENİSTAN’DAN İLK OLUMLU SİNYAL”

Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan’ın da uzun süre sonra ilk defa olumlu bir geri dönüş yaptığını bildirdi. Çavuşoğlu, “Yine ilk defa Türkmenistan’dan da olumlu bir sinyal aldık. Gözlemci üye olarak başlamak istediklerini söylediler. Türk Konseyi’nin Genel Sekreteri de önümüzdeki günlerde Türkmenistan’a gidecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu Macaristan ile ilgili de güzel bir haberlerinin olduğunu belirterek “Geçen yıl Issık Gölü’ndeki zirvede Macaristan gözlemci üye olmuştu. 19 Eylül’de Budapeşte’de Türk Konseyi’nin Avrupa merkezini diğer ülkelerin Dışişleri bakanları ile birlikte açacağız.” dedi.Просмотров: 1Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram