• tdpb

ÖZBEKİSTAN, TURİZMDE ATAĞA GEÇTİ: 20 ÜLKEYE VİZE KALDIRILDIÖzbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, “ülkede turizm sektörünün daha da geliştirilmesine yönelik tedbirlere” ilişkin kararnameyi imzaladı.


Özbekistan’da turizminin geliştirilmesine yönelik son dönemde atılan adımlara bir yenisi eklenerek ülkeye gelecek yabancı ziyaretçi sayısının arttırılması hedefleniyor.


Mirziyoyev’in imzaladığı kararnameyle aralarında Karayip ülkelerinin de bulunduğu 20 ülke vatandaşına 30 günlük vize muafiyetinin tanınması, ülkedeki dört havalimanında “açık gökyüzü” uygulamasının başlatılması ve ülkeye charter uçuşlar düzenleyecek şirketlerin maliyetinin bir kısmının karşılanması öngörülüyor.


Buna göre, 1 Ekim 2019 itibarıyla ülkenin Buhara, Tirmiz, Karşı ve Nukus havalimanlarında diğer ülkelerden gelecek ve gidecek yolcuları, posta ve kargoları alma, boşaltma hakkı tanıyan “açık gökyüzü” uygulaması yürürlüğe girecek.


Özbekistan hükümeti, son yıllarda ülkede turizmin geliştirilmesine yönelik bir dizi kararlar aldı. Bu çerçevede geçen sene aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye vize muafiyeti ve kolaylığı sağlayan Özbekistan, güvenlik gibi farklı nedenlerden dolayı kapalı bazı mekanları turistlerin ziyaretine açmıştı.


Yabancılara uygulanan “geçici ikamet kaydı” yaptırma zorunluluğu da kaldırılmıştı.

Просмотров: 4Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram