• tdpb

“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI” KUTLU OLSUN.

Пост обновлен 23 апр. 2019 г.
Mustafa Kemal Atatürk' ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği,

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlu olsun.


Türkiye Cumhuriyeti’ nin başlangıç noktası olan 23 Nisan;

karada ve denizde tüm düşmanlarına karşı ayağa kalkan Türk Halkı’ nın, kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını dünyaya haykırışı, demokrasi adına Türkiye Büyük Millet Meclisi' ni meydana getirerek parlamenter sisteme geçişinde gösterdiği üstün liyakati ve karanlıktan aydınlığa kavuştuğu günü ifade eder.

Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde istiklal mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, bugün daha çağdaş bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da özü ve ilham kaynağıdır.

Tüm dünya da özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı Ulusal Egemenliktir. Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir. Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yok olur.

ATATÜRK VE 23 NİSAN,

22 Nisan 1920’de yapılan duyurular ve toplanma çağrısı ile 23 Nisan 1920 günü saat 14.00’de yapılan merasimde dualarla İlk Meclis açıldı.

İstanbul’dan 90’ dan fazla mebus geldi. Buna ilaveten, 53 asker, 53 din adamı, 125 devlet memuru, tüccar, çiftçi ve hukukçulardan oluşan kadrosuyla ilk çalışmalarına başladı.

Mustafa Kemal (Atatürk) 24 Nisan 1920’de Meclis Başkanı seçildi.

Bu gün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920 tarihinin yıldönümü ulusal bayram olarak kutlamaya başlandı. 27 Mayıs 1935 günü, bu kutlamanın adı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak belirlendi.

UNESCO tarafından 1979 yılının “ÇOCUK YILI” ilan edilmesiyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı uluslararası bir nitelik kazandı.

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı özünde, TBMM'nin açılışının 99. Yılını kutluyorum. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını, 1. Gazi Meclis’ ten günümüze kadar Milletin Meclisinde görev yapmış ve yapan tüm Milletvekillerimizi saygıyla, vefat eden Milletvekillerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

1979 yılından bu güne, TRT tarafından organize edilen ve bir hafta süren etkinliklere tüm dünya çocukları davet edilmekte, Atatürk’ ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı hep birlikte kutlamanın gurunu yaşamaktayız.

Atatürk’ ün 23 Nisan’ da dile getirdiği “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.” özlü sözleri, tarihimizin zengin sayfalarında yerini almıştır.

Yine Atatürk’ ün haykırışı ile “ Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır.

O da, MİLLÎ EGEMENLİKTİR. Yalnız bir makam vardır.

O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

“ EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.”

”23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dünya üzerinde benzeri bulunmayan bir anlayışla iki farklı ve önemli unsuru bir arada taşıyan Milli Bayramımız’ dır.

”Çocuklar, Türkiye' yi çağdaş seviyeye getiren neslimizin izinden gideceğinize ve sizlerin, ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için çok çalışacağınıza, önünüze çıkacak zorluklar karşısında yılmayacağınıza inancımız tamdır. Sizleri ve ülkemizi çok seviyoruz.

Çocuklar,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.


Nail ÇELEBİ

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği

Genel Başkanı

Просмотров: 7Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram