• tdpb

3 EKİM TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ GÜNÜ

3 Ekim Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü


İşbirliğinin ortak çatısı da Türk Dili Konuşan Ulkeler Işbirliği Konseyidir - Türk Keneşi. Bundan tam 10 yıl önce Nahçıvan'da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin imzasiyla adı geçen kuruluşun temeli atıldı.


O zamandan bu yana Turk Dünyası işbirliği genişleyerek, daha önce kurulan TÜRKSOY ve TÜRKPA'ya ek olarak Türk Akademisi, Türk Miras Vakfı kurulmuştur. Türk dünyası işbirliğinin kapsamı ve calışma alanı genişledi. Macaristan Türk Keneşine gözlemci üye olarak katıldı ve Budapeşte'de Konseyin ofisi açıldı. Uzun zamandır beklenen müjde haber Özbekistan'dan geldi ve Taşkent kısa bir süre önce Konseye üyelik talebinde bulundu.


Elbette, Kazakistan’ın bu işbirliğinin arkasındaki aktif rol aldığında hiç şüphe yoktur. Başka bir ifadeyle esas emek Türk dünyasının aksakalı ve Türk entegrasyonunun mimarı olarak tekdir edilen Elbası Nursultan Nazarbayev'a aittir.


Büyük Türk Kaganatının soylu oğullarının özlem duyduğu bu kutsal hedefe ulaşmak bugünün nesline nasip oldu. Dolayısıyla elimizdeki altının değerini bilerek, birliğimizin sonsuza dek sürmesi için kardeşce omuz-omuza çalışalım.


Просмотров: 9Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram