• TDPB

31 MART AZERBAYCAN SOYKIRIMI BASIN TOPLANTISI


Türk Dünyası Parlamenterler Birliği, 31 Mart Azerbaycanlılarının Soykırımının 100. yılı dolayısıyla   Türkiyenin başkenti Ankara’da bir basın toplantısı düzenledi. Birliğin Başkanı Nail Çelebi, Ermeni çeteleri ve işbirlikçilerinin Türklere karşı  haince yaptıkları soykırımları lanetledi ve şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Nail Çelebi, 100. yılın temsili bir tarih olduğunu belirterek, Ermeni ve Bolşevik çetelerinin son iki yüzyıldır Azerbaycan Türklerine karşı acımasız katliamlarda bulunduğunu söyledi.

Çelebi, Ermeni-Bolşevik birlikleri ve çeteleri nin 31 Mart’ta başlayıp 3 gün içinde başta Bakü olmak üzere, onlarca  Azerbaycan şehri ve Karabağ’ın dağlık kesiminde 50 bin Türk’ü acımasızca katlettiğinin altını çizdi. Bakü’nün katledilen 12 bin kişiyle bu soykırımın en  acımasızca  yaşandığı yerlerden biri oldunu ifade eden Nail Çelebi, “Şamahı, Zengezur, Lenkeran, Guba’da toplu katliamlarının izlerini bugün bile görmek mümkün…” diye konuştu.

”Neydi bu insanların suçu? ” diye soran Çelebi;

“Hemen söyleyeyim… Bu insanlar sadece Türk oldukları için öldürüldü, vahşice katledildi. Bu yüzden Anadolu, Azerbaycan, Kırgız, Özbek, Türkmen, Kazak Türkleri bu acıyı hiç unutmayacak…”dedi.

Ermeni- Taşnak zihniyetinin  son olarak Hocalı’da kendini gösterdiğini anlatan Çelebi, Karabağ’daki  Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin halen Ermeni işgali altında olduğunun unutulmamasını istedi.

Çelebi; “Ermeni –Taşnak zihniyeti bugün de işbaşında…  Kendilerinin yaptığı soykırımlar, işgaller  Türkleri soykırım yapmakla suçlayarak örtülmeye çalışılıyor.  Ama gerçeklerin üstü asla örtülemez. Türk dünyasında simge haline gelen 31 Mart Azerbaycan Türklerinin soykırım gününde   Ermenilerce katledilen onbinlerce Türkü rahmetle yâd ediyorum. Şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun. Kendini Türk hisseden hiç kimse; Ermeni Taşnak çeteleri ve Bolşeviklerin bu katliamlarını, bu soykırımlarını unutmamalı, UNUTTURULMAMALI… Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir Türkün ayağına, taş değmesin, işgal altında hiç bir Türk yurdu kalmasın… Başta Türkiye’miz olmak üzere bütün Türk yurtlarında şanlı BAYRAKLARIMIZ sonsuza dek DALGALANSIN.” diye konuştu.

Nail Çelebi, 1918 yılında Kafkaslardaki Azerbaycan Türkleri’ nin feryadını duyan Nuri  Paşa Komutasındaki Türk Kafkas İslam Ordusu  mensuplarını, Azerbaycan Türklerinin asla unutmadığının da altını çizdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti parlamentosu 31 Mart 1919’da  bu tarihi Azerbaycanlılar’ın Soykırım Günü olarak kabul etmiş,

Büyük Lider Haydar Aliyev de 1998’de çıkardığı kararname ile  31 Mart tarihini ikinci kez  Azerbaycanlılar’ın Soykırım Günü olarak ilan etmişti..

Basın toplantısına Birliğin Dış ilişkiler Genel Koordinatörü Hulusi Kılıç, Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı ve Birliğin Basın Halkla Ilişkiler Koordinatörü Adnan Fişenk ve milletvekilleri iştirak etti.

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Başkanı Nail ÇELEBİ

Просмотров: 2Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram