• tdpb

31 MART AZERBAYCANLILARIN SOYKIRIMI GÜNÜ

Türk Konseyi Genel Sekreterinin 31 Mart `Azerbaycanlıların Soykırımı Günü` vesilesiyle mesajı:


31 Mart tarihi Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak anılmakta ve Bakü, Şamahi, Guba, Mushan ve Lankaran'da Mart 1918'de Ermeni çeteleri tarafından Azerbaycanlılara yönelik yapılan kanlı soykırımın belleğini yansıtmaktadır.


Azerbaycan tarihinde en büyük kitlesel soykırım olarak maalesef yerini alan bu melun hadiseye uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek ve tarihte Ermeni aşırıcıları tarafından Azerbaycanlılara karşı yapılmış bütün katliamları tek gün üzerinden sembolize etmek amacıyla Azerbaycan halkının Milli Lideri Haydar Aliyev, Mart 1998’de bir kararname imzalamıştır. Bu kararname ile 31 Mart Azerbaycanlıların Soykırım Günü olarak ilan edilmiş, soykırım kurbanlarının aziz hatırası Azerbaycan toplumunun hafızasında bu suretle daima korumuştur. Kararname ayrıca Azerbaycan halkının ulusal değerlerine, tarihi köklerine ve vatan toprağına olan bağlılığını da ifade etmektedir.


Yas günü olan bugün, bu hadiseler sırasında hayatlarını kaybeden tüm şehitleri rahmetle anıyor, benzeri olayların yaşanmaması adına Türk Konseyi olarak var gücümüzle istikrar, barış ve huzuru sağlamak için çalışacağımızı yinelemek istiyorum.


Baghdad Amreyev

Türk Konseyi Genel Sekreteri
Просмотров: 17Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram