• TDPB

AZERBAYCAN’IN KURUCU LİDERİ MEHMET EMİN RESULZADE’Yİ ANKARA CEBECİ’DEKİ KABRİ BAŞINDA ANDIK


Gün dolayısıyla Nail Çelebi Başkanlığındaki heyet Cumhuriyet ateşini 100 yıl önce yakan devletin kurucu lideri Mehmet Emin Resulzade’nin Ankara Cebeci’deki kabrini ziyaret etti. Kabre çelenk bırakan heyet, Resulzade’yi rahmet ve minnetle andı.


Birlik Başkanı Nail Çelebi,  1918’de kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin bugünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin esin kaynağı olduğunu  söyledi. Resulzade’nin Büyük bir lider olduğunun altını çizen Nail Çelebi; “23 ay içinde demokratik ve çok partili cumhuriyetin en güzel örneğini verdi. Latin alfabesini getirdi…” diye konuştu.

Nail Çelebi ,Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin en önemli özelliğini ise şöyle tanımladı. “Devletin, millet kimliği Türk ve lisanı da Türkçe idi. ” Bu özellikleri ile bugünkü çağdaş Türkiye’nin esin kaynağını oluşturduğunu söyleyen Nail Çelebi; Büyük lider Mehmet Emin Resulzade’yi rahmet ve minnetle andıklarını kaydetti. Çelebi; sözlerini nice yüz yıllara can Azerbaycan, ruhun şad, mekanın cennet olsun büyük lider sözleriyle tamamladı.

Azerbaycan’ın Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 100.yılında Mehmet Emin Resulzade,Doğu Türkistan’ın Kurtuluş Savaşı’nın önderi Mehmet Emin Buğra ve Aksekili Osman Yüksel Serdengeçti mezarı başında anıldı.

Ziyaret 29.05.2018 Salı günü Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nail ÇELEBİ başkanlığında Başkan Yardımcısı Kemal ALBAYRAK, Genel Sekreter Ayhan ÇEVİK, Yönetim Kurulu Üyesi Feramuz ÜSTÜN ve Cahit TEKELİOĞLU, Dış İlişkiler Genel Koordinatörü E.Büyükelçi Hulusi KILIÇ, Başkanlık Kültür ve Sanat Danışmanı Güner DİNÇASLAN, Proje Koordinatörü Süleyman KARAHAN ,Başkanlık Basın ve propaganda danışmanı Cahit MAAÇ, Halkla ilişkiler Koordinatörü Adnan FİŞENK ve Yüksel DEĞERCAN, STK Koordinatörü Ramazan BEKLEVİÇ den oluşan heyetçe yapılmıştır.Просмотров: 46Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram