• tdpb

ENDÜSTRİ 4.0 YOLUNDA STK'LAR NELER YAPIYOR? / ANAYURT GAZETESİ / 02.07.2019
Ülkemizde, dünyadaki gibi artık “Sivil Toplum Kuruluşları” artık “Sivil İnisiyatif” olarak yerini almaktadır.  Türk Dünyası Parlamenterler Birliği’ de, Türk Dünyasının Sivil İnisiyatif Gücü olarak yerini almıştır.  Birliğin Genel Başkanlığını 21. Dönem Trabzon Milletvekili Sayın, Nail Çelebi yürütmektedir. Birlik birçok faaliyetleri arasında, Türk Dünyasından Parlamenter Bakış Dergisinin 2. Sayısı yayınlandı. Eğer Özbekistan ve Kazakistan ile her türlü bilgi almak, ticaret yapmak istiyorsanız bu dergileri mutlak okumalısınız. Bu dergilerin nerelere gönderildiğini öğrendim. Böyle derneklere katkı sunmak gerekir. Fakat okumayı, araştırmayı hele paylaşmayı sevmiyoruz. O nedenle internette adreslerini yerimin elverdiği ölçüde Kazakistan ile bilgi vereceğim.


Derginin 1. sayısının konusu; Özbekistan Dosyası. 2. sayısının konusu; Kazakistan Dosyası oldu.


Bir tarımcı olarak özellikle Cumhurbaşkanlığındaki tarımcılara, turizmcilere, sanayicilere sesleniyorum. Yararlanılması gereken bir kaynak var. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ alınacakların başında olduğu için ona seslensem duyamaz. Bürokratlarına biz ne yapıyoruz diye bakan soramaz. Yıllardır tarımla ilgili yazdığım için yardımcı olayım. Şu soru sorulsun, Türk Dünyası ile tarımsal işbirliği konusunda ne yapıyoruz? Çok hikaye duyacaktır. Hemen ikinci soruyu sorsun; Ülkemiz ekonomisine 2015, 2016, 2017 yıllarında ne kadar katma değer kazandırdınız? Diğer ülkeler örneğin yüz ölçümü küçük Hollanda ne kadar ekonomisine katma değer kazandırmıştır? Ülkelerle kıyaslanıyor mu? Kaynakları ile yollanılırsa bende seve seve köşemde paylaşırım. Acaba hedefimiz var mı? Biz neredeyiz nereye gideceğiz?  Artık üniversitelerimiz girişimcilik ruhu ile ilgili dersler vermesi gerekiyor. Bakanlıklarında bu girişimcilik ruhu ile hareket etmesi gerekiyor.


Buradan Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Kamuda bürokratın artık tek düşüncesi, asıl ve bir ek göstergeli bir makam kapayım. 2 sene her şeye emret diyeyim böylece özlük haklarımı alayım, 1 yılda dişimi sıkayım uzmanlığımı garanti altına almak olmuştur. O nedenle 657 Sayılı DMK gözden geçirilmelidir. Bir iletişim hocası, ziraat mühendisine sormuş. Tarım Bakanlığını kapatsak ne olur? Hocam demiş, tarım bakanlığını kapatmak ile tarım bakanlığının politikalarını eleştirmek ayrı olaylardır. Domates yerine demirle karnınızı doyurabilir misiniz? Ayrıca ilk sorunuzla benimle iletişimi kestiğinizin farkında mısınız? Tarım Bakanlığı kapatılır mı? Ama o denli yapıcı ikaz yapan biri olarak ilk defa Pakdemirli ekibinden bir Allah'ın kulu ne diyorsun kardeşim demedi. Bu 17 yılın bir rekordur. Bakanlıktan düşünce makamın kıymetini ve yüceliğini anlar. Sonuçta dergileri incelediğimde, Türk Dünyası ile İşbirliği ama sözde değil özde yapsak ekonomimize ne kadar büyük katma değer getireceğine bir kez daha şahit oldum.


Meslektaşım olan Sayın Nail Çelebi’ye çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Amacı sadece üzüm yemek olan ve sivil inisiyatif kuruluşu olan bu dernekler desteklensin. Bu iki dergiyi incelediğinizde sizde bana hak vereceksiniz. Son olarak artık kamu, artık sosyal medyanın gücü tartışılmadığı bir ülkede olduğunun farkında olsun, sosyal medyayı bu amaçlarla takip edilsin, kıssadan hisse alınsın ve paylaşılsın. Sadece bu derneği internetten takip ediyorum. Haftaya Kazakistan ile yazacağım. Bakalım kıssada hisseyi kimler alacak?


Oğuz GÜLER


http://m.anayurtgazetesi.com/default.asp?page=yazar&yaziid=34043

Просмотров: 10Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram