• tdpb

”HOCA AHMET YESEVİ’DEN BALKANLAR’A GÖNÜL ERENLERİ” PROJESİ KAPASAMINDA SARAYBOSNA VE BULGARİSTAN ..

Пост обновлен 20 июня 2019 г.

CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DESTEKLERİ İLE TÜRKMEN ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN.” HOCA AHMET YESEVİ’DEN BALKANLAR’A GÖNÜL ERENLERİ” PROJESİ KAPASAMINDA SARAYBOSNA VE BULGARİSTAN ZİYARETLERİ YAPILDI.


Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Sayın Nail Çelebi başkanlığındaki heyet 10.06.2019-16,06,2019 tarihleri arsında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünün destekleri ile Türkmen Alevi Bektaşi Derneği tarafından düzenlen.” Hoca Ahmet Yesevi’den Balkanlar’a Gönül Erenleri” projesine iştirak etmiştir. Birliğimizce oluşturulan heyette yönetim kurulu üyelerimizden Genel Başkan yarımcısı Kemal ALBAYRAK,yönetim kurulu üyemiz Şaban KARDEŞ ve Hüseyin GÜLER ile üyelerimizden Cafer GÜNEŞ yer almıştır.

Bu çerçevede düzenlenen etkinlikler kapsamında Saraybosna Büyükelçiliği ziyaret edildi. Elçilikte başkatip tarafından karşılanarak tarafımıza Saraybosna ile ilgili sunum yapıldı. Daha sonra Büyükelçi Haldun Koç, ülke çalışmaları hakkında geniş kapsamlı ve aydınlatıcı bilgiler vererek, bu ziyaretin ve etkinliklerin her iki ülke açısından faydalı olduğunu belirtti.


Sonrasında, Mostar köprüsü, Balagay tekkesi (Sarı Saltuk tekkesi), Pociteli son Osmanlı köyü ve kalesi ziyaret edilerek orada yaşayan gönül dostları ile geçmişin hatıraları canlandırılarak sohbet edildi.


Etkinlik sonunda, Bosna'nın ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç'in kabri, Osmanlı şehitliğini kapsayan Alifakovac Müslüman Mezarlığı ziyaret edilerek Kur'an okundu.

Saraybosna-Bulgaristan seyahati sırasında 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan tarafından inşaa edilen “Vişegrd-Dirina köprüsü” ziyaret edilerek, Bulgaristan’a gelindi.


Bulgaristan da Razgart Şehri ve Razgart valisi sn.Gyunay HYUSMEN ile Müftülüğü ziyaret edildi.


Görüşmeler sırasında Sayın Vali; Ülke çalışmaları hakkında geniş kapsamlı ve aydınlatıcı bilgiler vererek, bu ziyaretin ve etkinliklerin her iki ülke açısından faydalı olduğunu belirtti. Eski Milletvekili olması nedeniyle kendilerine Birliğimizin tanıtım broşürleri kendilerine takdim edildikten sonra gerekli anlatımlar yapılarak kendilerinden uygun bulmaları halinde Birliğimizin Bulgaristan temsilcisi olmaları talep edilmiştir. Cevaben Ülkelerinin şartlarını dikkate alarak gerekli değerlendirmeleri bilahare yapacaklarını tarafımıza ifade etmişleridir.


Razgart Şehri Müftüsü sayın Mehmet ALA beyle de yapılan görüşmelerde Müftü bey Şehrin İslam ve diğer dinlare bakışları ile ilgili görüşlerini bizimle paylaştı.

Görüşmelerimiz sonrasında Pargalı İbrahim Paşa Cami ve Osmanlı dönemi tarihi eserler ziyaret edildi.


Bulgaristan’ın Razgard ili ve Silistre’ye bağlı Karalar kasabasında geniş katılımlarla kültürel etkinlikler gerçekleştirildi. Karalar köyündeki etkinliklere Razgrad Valisi Günay Hüsmen ve Razgrad Bölge Müftüsü Mehmet Ağla da katıldı


Edirne’nin Hamzabeyli Gümrük kapısından geçtik den sonra Edirne merkezde Selimiye Camisi ile Eski Ulu cami ziyaret edilerek Ankara ya hareket edilmiştir.Saraybosna Elçilik Ziyareti
Mostar Köprüsüİzzetbegoviç Mezarlık Ziyareti
Drina Köprüsü


Razgrad Valisini Ziyaret


Sarı Saltuk Tekkesi


Son Osmanlı köyü ve kalesikaralar köyü kültür programıSelimiye Camisi


Просмотров: 49Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram