• tdpb

“OŞ - 2019 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ” MUHTEŞEM TÖRENLE KAPILARINI AÇIYOR

TÜRKSOY’un ilan ettiği “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” muhteşem törenle kapılarını açıyor

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da gerçekleştirilen TÜRKSOY Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’nda ilan edilen “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti – Oş”,  20 Nisan 2019 tarihinde düzenlenecek muhteşem açılış töreniyle Türk Dünyası’na merhaba demeye hazırlanıyor.


“Kültür Başkenti” Bayrağı İlk Kez Kırgızistan’da


2010 yılında İstanbul’da düzenlenen “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirvesi”nde TÜRKSOY’un önerisiyle hayata geçen program çerçevesinde, 2012 yılından bu yana “Kültür Başkenti” bayrağını gururla taşıyan 2012 -Astana (KAZAKİSTAN), 2013 -  Eskişehir (TÜRKİYE), 2014 - Kazan (Tataristan, RF),  2015 - Merv (TÜRKMENİSTAN) , 2016 - Şeki (AZERBAYCAN),  2017 - Türkistan (KAZAKİSTAN) ve 2018 - Kastamonu’nun (TÜRKİYE) ardından ilk kez projeye evsahipliği yapacak Kırgızistan’ın kadim Türk şehri Oş, 2019 yılı süresinde Kültür Başkenti bayrağını dalgalandıracak ve Türk Dünyası’nın yeni buluşma noktası olacaktır.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un da katılımlarıyla düzenlenecek “Oş -2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” Açılış Töreni, 12 ülkeden 250’den fazla sanatçının katılımıyla muhteşem bir görsel şölene dönüşecektir.

Açılış programı çerçevesinde 3 gün sürecek etkinliklerde Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden kadim Oş şehrine gelen kültür, sanat, bilim insanları, Türk halklarının zengin kültürel mirasının tanıtılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalarda bulunacak, çeşitli tiyatro gösterileri, konser, yarışma, sergi ve konferansları izleyebilecektir.


Türk Halklarının Kültür Bayramı


Uygulandığı 2012 yılından bu yana ilk defa Kırgızistan’ın evsahipliği yapacağı Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ziyaretçiler, çeşitli ülkelerin kültürel mirasını tanımanın yanısıra, Kırgız milli tatlısı Sümölök’ü tatma fırsatı yakalayacak, Kırgız yaşam tarzıyla yakından tanıyacaktır.

Oş’un merkezi meydanında, Türk halklarının milli örf ve adetlerinden örneklerin gösterildiği, halkların kendilerine özgü müzik kültürünün tanıtıldığı, geleneksel giysilerinin, el sanatlarının ve mutfak kültürünün sergilendiği festivale konuk olacaktır.

TÜRKSOY sanatçılarının katılımıyla Oş’un simgesi durumundaki Süleyman Dağı’nda düzenlenecek “Türk Dünyasının Kültürü- Süleyman Dağında” programında Türk coğrafyasının çeşitli bölgelerinden gelen sanatçıların renkli ve benzersiz gösterilerini izleyebilecek, Korkut Ata’nın duasıyla Türk halklarının kardeşliğini ve birliğini simgeleyen “Türk Dünyası Birlik Yürüyüşü”ne katılabilecektir.

Açılış günündeki etkinlikler , Ahmatbek Suyunbayev stadyumunda 12 ülkeden 250’yi aşkın sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek Resmi Açılış Töreni’yle zirveye ulaşacaktır.


TÜRKSOY Basın Ödülleri Sahiplerini Bulacak


Zengin Türk kültürünün dünyada tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, kültürel faaliyetlerin geniş kitlelere ulaştırılmasına katkı sunmak amacıyla TÜRKSOY üyesi ülkeler ve diğer ülkelerde görev yapmakta olan, çalışmalar yürüten  medya mensupları, kişi ve kurumlara TÜRKSOY tarafından geleneksel olarak TÜRKSOY Basın Ödülleri takdim edilmektedir.

Türk Dünyası’nın zengin kültür ve bilgi birikiminin, günümüz medya kanallarında hak ettiği yeri bulabilmesinin ancak medya mensuplarının katkı ve özverileriyle gerçekleşebileceğine inanan TÜRKSOY’un, medya mensuplarının yıl boyu yaptıkları başarılı çalışmalarına küçük bir şükran nişanesi olarak takdim ettiği bu ödüller, aynı zamanda sektör çalışanları arasında etkileşimin artması ve ülkeler arasındaki bilgi alışverişinin hızlanmasına da katkı sunmaktadır.

Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Oş’ta  gerçekleşecek TÜRKSOY Basın Ödülleri Takdim Töreni’nde, 9 ülkeden 15 basın mensubu ödülüne kavuşacak.


UNESCO Milli Komisyonları Kültür Başkenti’nde


Son yıllarda yaptıkları başarılı işbirliği ve ortak çalışma ile Türk halklarına özgü çeşitli kültürel zenginlikleri UNESCO listelerine almayı başaran Türksoy Üyesi Ülkeler UNESCO Milli Komisyon ve Komite Temsilcilerinin  7. Toplantısı, ISESCO işbirliğinde  2019 Kültür  Başkenti Oş’ta gerçekleştirilecek.

Bu toplantıda katılımcılar, dünya tarihinde kendine özgü izler bırakmış Türk halklarının kültürel mirasının korunmasına yönelik önemli kararlara imza atacaktır.


Kültür Başkenti Açılış Konserleri Diğer Şehirlere UzanacakKırgızistan’da gerçekleştirilecek “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” Açılış etkinlikleri, sadece Oş şehriyle sınırlı kalmayacak, ülkenin farklı bölgelerinde yer alan Kara – Kulca ve Celal Abad şehirlerindeki sanatseverlerle buluşacak.

Kırgızistanlı sanatseverlerle, etkinliğin son gününde gerçekleştirilecek “Türk Dünyası Konserleri”yle TÜRKSOY sanatçılarının sunacağı ve çeşitli halkların müzik ve dans kültürlerinden örnekleri barındıran bir birinden renkli gösterileri izleme fırsatı yakalayacaklar.

Просмотров: 8Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все
BASKAN.jpg
  • YouTube
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram